طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان یکی از اصولی ترین و مهمترین قسمت های معماری ساختمان است. افردی که قصد خرید یک خانه و یا واحد تجاری را دارند قبل از آنکه وارد خانه شوند و معماری داخلی را ببینند به نمای ساختمان نگاه میکنند. زیبا و گیرا بودن نمای ساختمان کمک بسیاری به جذب مشتری و خریدار می کند.

از اهمیت طراحی نمای ساختمان خود غافل نشوید. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با انواع طراحی نمای ساختمان و ویژگی های آن و … صحبت کنیم پس با تیم معماری ساختمان بانیان نما مبنا همراه باشید.

تاثیر وصف نشدنی طراحی نمای ساختمان در میزان کیفیت یک ساختمان!

همانطور که گفتیم افراد در ابتدا به نمای ساختمان توجه می کنند و سپس به طراحی و نمای داخلی ساختمان. طراحی نمای ساختمان می تواند میزان کیفیت یک پروژه ساختمانی را چندین برابر کند. به قولی بسیاری از طراحان ساختمانی بر این باور هستند که نمای یک ساختمان بیانگر هویت یک ساخمان است.

پس چه بهتر است که به خوبی هویت پروژه ساختمانی خود را به نمایش بگذاریم.

انواع سبک نمای ساختمان

امروزه طراحی نمای ساختمان یکی از ویژه ترین قسمت های ساختمان سازی شناخته شده است. به گونه ایی که بعد از اتمام طراحی داخلی ساختمان، مدیر پروژه وسواس بسیاری برای طراحی نمای خارجی ساختمان خرج میکند. و اغلب سعی میکنند تا از آخرین متدها و طرح ها استفاده کنند.

انواع نماهای ساختمانی

 1. نمای رومی
 2. نمای کلاسیک
 3. نمای سنگ
 4. نمای سرامیکی
 5. نمای آجری
 6. نمای مدرن
 7. نمای شیشه ایی
 8. نمای ترمووود
 9. نمای چوب
 10. نمای خشک
 11. و ….

معرفی نمای رومی ساختمان

نمای رومی ساختمان ها به دلیل طراحی منحصر بفرد خود بر هر رهگذری تاثیر می گذارد که البته این مورد خود انتقادهای بسیاری را روانه اینگونه ساختمان ها کرده است و استفاده از معماری متناسب با فرهنگ ایران زمین را رواتر می داند. اما واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط مخصوص به روم باستان نمی شود بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز می شود.
کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های زیبای آنها دقیقا در طراح های رومی وجود دارد و به کرات از آنها استفاده می شود. در واقع این روزها نمای رومی ساختمان به دلایل متعددی مورد توجه قرار می گیرند.
رواج و محبوبیت بی سابقه این نوع نما نیاز به آسیب شناسی خاص خود دارد. شاید یکی از عمده دلایل آن را بتوان عدم وجود سبک خاصی در معماری حال حاضر کشورمان در طراحی نما دانست که نتوانسته رضایت مشتریان را جلب کند. این شیوه نماسازی در نبود سبک زیبا، شاخص و قابل قبول طراحی نما اکنون بخش قابل ملاحظه ای از طراحی نماهای کشور را به خود اختصاص داده است.

مصالح بکار رفته در نمای رومی ساتمان چیست؟

 • انواع سنگ‌هایی نظیر تراورتن
 • مرمر
 • گرانیت
 • در موارد محدود از سیمان‌سفید

دلایل رواج نمای کلاسیک

 1. ریشه‌های فرهنگی
 2. احساس مرفه بودن
 3. در دسترس بودن مصالح
 4. شاخص سازی ساختمان