نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال در ساختمان چیست و مزایا و معایبی دارد؟ در واقع ظاهر ساختمان اولین چیزی است که به چشم ما می خورد و همه توجه ما جلب نمای ساختمان میشود. پس چه بهتر است که از بهترین نوع نما برای زیبایی ساختمان خود استفاده نماییم.

یک نوع نما و ظاهری که علاوه بر زیبایی و جذابیت، یک عایق مناسب و محافظ خوب برای ساختمان باشد. می توان گفت که نمای کرتین وال یکی از پرطرفدار ترین نماهای ساختمانی است.

نکته مهم در طراحی نمای ساختمان باید رعایت شود، این است که باید نمایی را انتخاب نمایم که علاوه بر زیبایی نقش محافظ ساختمان را نیز ایفا نماید.

نمای ساختمان علاوه بر زیبایی که به خود ساختمان می دهد، به زیبا سازی شهر نیز کمک می کند.

نمای کرتین وال Curtain Wall چیست؟

در ابتدا بهتر است تا یک تعریف درست و جامع برای کرتین وال داشته باشیم. در واقع نمای کرتین وال Curtain Wall یک لغت و اصطلاح انگلیسی در صنعت ساختمان سازی و طراحی نما ساختمان است که ترجمه فارسی آن دیوار پرده ای است اما همه مهندسان و طراحان نمای ساختمانی نیز از اصطلاح نمای کرتین وال استفاده می کنند.

نمای کرتین وال یک سیستم نما مدرن ساختمانی شناخته شده است که بسیار مقاوم و ایستا است. در اصل نمای کرتین وال یک نوع نمای شیشه ایی است که ساختمان را در مقابل طوفان و باد و باران و … حفظ میکند همچنین عایق حرارتی است.

اگر بخواهیم کمی بیشتر نمای کرتین وال را توضیح دهیم، باید گفت که این نوع نما ساختمان در دسته بندی نمای خشک ساختمانی و البته نمای تهویه شده ساختمانی قرار گرفته است.

نمای کرتین وال (Curtain Wall) یک نوع نمای شیشه ایی است که اغلب برای ساختمان های بلند به کار می رود.

انواع کرتین وال

کرتین وال انواع بسیاری دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. اما پرطرفدار ترین نماهای کرتین وال، نمای کرتین وال شیشه ایی می باشد که احتمالا این نوع نما ساختمانی را در اطراف خود و خیابان های شهر بسیار دیده باشید.
یکی از دلایلی که از کرتین وال به عنوان نما ساختمان استفاده میشود، سبک بودن این سازه ها است همین امر باعث می شود تا فشار و باری که به ساختمان وارد می شود بسیار کاهش یابد و ساختمان را در مقابل زلزله مقاوم سازد. همچنین علاوه بر زیبایی بسیار مقرون به صرفه است به همین دلیل بسیاری از افراد از این نوع نما برای ساختمان خود استفاده می کنند.
اگر بخواهیم بیشتر با کرتین وال آشنا شویم باید بگوییم که در واقع کرتین وال، لامل و شاسی هایی هستند که در اطراف ساختمان قرار می گیرند.

مزایای استفاده از نمای کرتین وال چیست؟

 1. سبکی ساختار و کاهش بارمرده ساختمان
 2. افزایش مقدار نور ورودی به ساختمان
 3. کاهش مصرف انرژی به دلیل عایق بندی حرفه ای
 4. سرعت بالای اجرا
 5. عایق بندی کامل رطوبتی و حرارتی و صوتی
 6. امکان ترکیب آسان با سایر سیستم های پوشش نما
 7. امکان اجرا به صورت پیش ساخته و یا نیمه پیش ساخته
 8. تنوع ویژگی های و آپشن های ظاهری سیستم
 9. زیبایی و بخشیدن جلوه های خاص مدرن در شب و روز
 10. امکان نصب انواع مدل های بازشو بر روی آن
 11. کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری ساختمان
 12. کیفیت بالای قطعات
 13. تامین شرایط آسایش ساکنین
 14. رفتار تنشی مناسب در مقابل نیروی زلزله
 15. نهایت استفاده از شفافیت نور روز
 16. جلوگیری از دستبرد و سرقت
 17. دارای استاندارد های Passive House
 18. امکان اجرای Glass Roof تا شیب 2درجه
 19. امکان استفاده از شیشه های یک ، دو یا چند جداره
 20. امکان استفاده از طیف عظیم طرح ها و رنگ های شیشه